Faydalı Yiyecekler

Yiyeceklerin Faydaları

İş Güvenliği Kursu Kayıt Formunu Doldurup Gönderin Size En İyi Fiyat Teklifini Sunalım.
Aşağıdaki formu doldurup "FORMU GÖNDER" butonuna basınız.
Lütfen bekleyin...

2017 Yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları Ne Kadar Olur?

Tüm tehlike sınıfındaki iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanları bulundurulması yasal bir zorunluluk haline getirildi. Bu yüzden dolayı da iş yerleri hem etik değerler, hem iş güvenliği hem de işçi sağlığı gereği firma bünyesinde bu kadrolardan uzman istihdam etmesi gerekmektedir.

2017 iş güvenliği uzmanı maaşı

2017 iş güvenliği uzmanı maaşı

Bu da iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı işlerini oldukça popüler bir hale getirdi. Çünkü hala sektörde gerektiği sayıda uzman bulunmamaktadır. Son dönemler yapılan araştırmalarda iş sağlığı ve güvenliği maaşlarının sınıflara göre ayrıldığı bilinmektedir. 2017 Yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları Ne Kadar Olur? Sorusuna geçmeden önce detaylı bir şekilde iş güvenliği kadrolarına bakmak daha doğru olacaktır.

  • İş güvenliği sektöründe iş yerleri üç farklı sınıfa ayrılmıştır.
  • Çok tehlikeli
  • Az tehlikeli
  • Tehlikeli

Gibi farklı sınıflardan iş yerleri bulunmaktadır. Bu tehlike sınıflandırmasına göre de iş güvenliği uzmanlığı kadroları sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmada şu şekilde yapılmıştır.

  • A sınıfı iş güvenliği belgesine sahip olan uzmanlar çok tehlikeli iş yerlerinde çalışabilmektedir.
  • B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği belgesine sahip olan uzmanlar ise tehlikeli iş yerleri sınıflandırmasında çalışabilmektedir.
  • C sınıfı iş güvenliği belgesi olan uzmanlar ise az tehlikeli iş yerleri bünyesinde çalışabilmektedir.

Bu lisans sınıfları arasında belli sürelerde ve çalışma başarına göre geçişler olabilmektedir. İşte bu çalışma sınıflandırılmasından dolayı da iş güvenliği uzmanlarının maaşları farklılık göstermektedir. Öncelikle

Sektör içerisinde oldukça iyi maaşlara çalışan iş güvenliği uzmanları bulunmaktadır. Örneğin ortalama olarak piyasa içerisindeki araştırmalar sonucunda C sınıfı bir iş güvenliği ve sağlığı uzmanları 2.500 TL civarında maaş almaktadır. B sınıfı iş güvenliği ve sağlığı uzmanları ise 5 bin TL civarında maaş alırken A sınıfı iş güvenliği ve sağlığı uzmanlığı kadrosunda bulunanların maaşı ise 9 Bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise A sınıfı iş güvenliği belgesine çok az sayıda kişinin sahip olmasıdır. Ancak geçen yıla göre önümüzdeki yıl bu sayı değişebilecektir. Bu değişim de 2017 Yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları Ne Kadar Olur? Sorusunu gündeme getirmektedir.

2017 Yılı İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları Ne Kadar?

Geçen yıl Türkiye genelinde, 552 A sınıfı iş güvenliği belgesi, 947 B sınıfı belgesi ve 14.305 de C sınıfı iş güvenliği ve sağlığı belgesine sahip olan uzman bulunmaktaydı. Yapılan son sınavda ise 35 bin kişi sınavlara katıldı ve yapılan tahminler sonrasında ise bu 15 bin yeni iş güvenliği ve sağlığı uzmanlığı için yarışacak olan adayların beklediği kestirilmektedir.  İş güvenliği ve sağlığı uzmanlığı için ilk defa sınava girenler ve ilk işlerini yapacak olan direkt olarak C sınıfı lisans belgesine sahip olmaktadır. Gerekli olan çalışma şartlarını ve iş yetkinliğini gösterdikçe belge kapsamı genişletilmekte ve önce B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı ve sonrasında da A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi alınabilmektedir.

Tabi bu iş güvenliği uzmanlığı kadroları da oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Tam kesin olmamakla birlikte ülkemizde toplamda 1 milyon 600 bin civarında iş yeri bulunmaktadır. Yine kabaca yapılan bir analiz sonucunda bu iş yerlerinin % 98’i 50 kişiden az çalışanı bulunan iş yerleri olmakla birlikte 320 bin tehlikeli ve 250 bin de çok tehlikeli iş güvenliği uzmanlığı pozisyonu bulunmaktadır. Tabi bu süreçte hem kişilerin daha fazla başvurması hem de istihdamın son derece hızlı karşılanması ile birlikte 2017 Yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları Ne Kadar Olur? Sorusunda tahminler maaşların düşeceğini göstermektedir. Özellikle de C sınıfı iş güvenliği ve sağlığı belgesine sahip olan uzmanların sayısının artacağı düşünülürse 2.500 ile 5 bin lira arasında olan bu uzman maaşlarında düşüş yaşanacağı tahmin edilmektedir. Ancak B ve A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı ve sağlığı maaşlarında ise bir süre daha yüksek fiyatlardan maaş verileceği tahmin edilmektedir.

İş yerlerinin tehlike seviyesini ve iş güvenliği, sağlığı uzmanlarının da belge derecelerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı belirlemektedir. Bu yapılan belirlemelere göre ise iş güvenliği ve sağlığı uzmanı olabilecek olan adaylarda şu kriterler aranmaktadır.

Mühendislik ve mimarlık fakültelerinden mezun olanlar, çalışma hayatını denetleyen ve bu kadroda on yıl boyunca görev yapmış olan müfettişler, Fen Edebiyat fakülteleriniz, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinden mezun olanlar ile teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği programlarından mezun olanlar ile eğitim alanlar sınava girmeye hak kazanır ve sınavda başarılı olması halinde C sınıfı iş güvenliği ve sağlığı belgesini alır.

İş Güvenliği Sınavına Nasıl Girilir?

Gerekli ola tüm bilgiler hem iş güvenliği ve sağlığı genel müdürlüğü internet sayfasında hem de ÖSYM internet adresinde açıklamalı ve ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. 1 Temmuz 2016 tarihi ile çıkarılan yasa ile 50 kişiden az çalışanı olan her tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri iş güvenliği ve iş sağlığı uzmanlarını istihdam etmek zorundadır. Gerekli olan sınavlara giren ve istenen puanları alan iş güvenliği uzmanları adayları direkt olarak C sınıfı uzmanı belgesi alırlar. 3 yıl çalıştıktan sonra tekrar sınava girilir ve sonrasında da B sınıfı iş güvenliği belgesi alınır. Bu kadroda da dört yıl çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu süre sonunda sınava girilerek A sınıfı iş güvenliği belgesi alınabilmektedir.

Bu yazıya 1 yorum yapıldı

  1. iş güvenliği uzmanı maaşları 2017 yazıldığı gibi olmadı ama 2018 de daha iyi çalışma şartları görmek ümidi ile…

Bir cevap yazın

info@isguvenligikursu.net