B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ KURSU

B Sınıfı İSG Kursu eğitimlerinizi Yeni Uzman Akademi farkı ve kalitesiyle alın. İş Güvenliği Kursu eğitimlerinde lider isim Yeni Uzman Akademi alanında uzman kadrosuyla, güncel ve kaliteli dökümanlarıyla, 7/24 ulaşabileceğiniz canlı destek hattıyla sizleri bekliyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği teknolojinin ve sanayileşme doğrultusunda gelişen bir meslek dalıdır.

İş Sağlığı ve Güvenliği, B Sınıfı İş Güvenliği Kursu kısaltması ile de bilinmektedir. Aynı zamanda teknik bilgi ve beceriye azami derecede ihtiyaç duyulan bir meslek dalıdır. İş güvenliği kursunu bir meslek dalı olarak adlandırmak çok dar bir tanımlama olur. Çünkü iş Güvenliği sadece bir meslek değil aynı zamanda bir disiplinler topluluğudur.

İş güvenliği çalışan – patronun yanı sıra; İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, İşyeri Hemşiresinin birlikte hareket etmesi ile sağlanır.

İş güvenliği uzmanı; iş sağlığı ve güvenliği disiplinin yürütülmesinde başroldedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ne Demektir?

Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Çalışma Bakanlığınca yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip teknik bilgi ve beceriye sahip kişilerdir.

İSG Uzmanı Olmak İçin Bölümlerden Mezun Olmak Gereklidir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olmak için teknik bilgi ve becerilere ihtiyaç vardır. Bu nedenle İSG Uzmanı olacaklarda teknik bilgi ve becerinin üst düzeyde olduğu bölümlerden seçilir. Bu bölümler;

Mimarlık Fakültelerinin Tüm Bölümleri

Mühendislik Fakültelerinin Tüm Bölümleri

Teknik Eğitim Fakültelerinin Tüm Bölümleri

Fen Edebiyat Fakültelerinin Fizik, Kimya, Biyoloji Bölümleri

Güzel Sanatlar Fakültelerinin İçmimarlık Bölümü

Yüksek Okulların İSG Bölüm ve Programı mezunları

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olabilir.

Bu bölüm ve programların dışındaki bölüm ve programlardan mezun olanlar İSG Uzmanı olamazlar.

B Sınıfı İş Güvenliği Kursu Uzmanı Nasıl Olunur?

Az tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde görev alabilmek için B Sınıfı İSG Uzmanı olmak isteyen adayların öncelik C Sınıfı İSG Uzmanı olması ve bu sertifika ile 3 yıl (1095 gün) tam zamanlı olarak çalışmış olması gerekir. B Sınıfı İSG Uzmanı adaylarının3 yıllık bu çalışmalarını, İSG Kâtip fiili çalışma takvimi ile de belgelemeleri gerekir.

B Sınıfı İş Güvenliği Kursu Uzmanlığı Eğitimleri Nasıl Yapılır?

İSG eğitimlerinin tümü Çalışma Bakanlığı tarafından belirlendiği gibi B Sınıfı İSG Uzmanlığı Eğitim plan ve programları da yine aynı bakanlık tarafından belirlenir. Program 3 bölümde gerçekleştirilir.

  • 90 Saat Asenkron / Offline Eğitimler: Bu eğitimler Yeni Uzman Akademi’nin uzaktan eğitim programı veritabanı aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu eğitimler belirli saatler içerisine sınırlandırılmamış derslerdir. Eğitimler sisteme daha önceden kaydedildiğinden kursiyerlerimiz A Sınıfı İSG Uzmanlığı eğitimlerine kendileri için en uygun saatlerde katılabilirler.
  • 90 Saat Senkron / Online Eğitimler: Bu eğitimler ise Yeni Uzman Akademi’nin alanının en iyisi eğiticileri tarafından ‘‘ zoom’’ programı üzerinden yapılır. Canlı olarak eş zamanlı olarak yapılan bu dersler 09:00 – 15:00 ve 15:00 – 21:00 saatleri arasında olmak üzere iki grupta gerçekleştirilir. Kursiyerlerimiz önceden belirlenmek üzere istedikleri saatler arasındaki eğitimleri seçebilirler.
  • 40 Saat Staj / Uygulama Eğitimleri: A Sınıfı İSG Uzmanı adayı olan kursiyerlerimizin de uygun gördüğü işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının refakatinde gerçekleştirilir.

B Sınıfı İş Güvenliği Kursu eğitimleri eğitim kurumlarımız tarafından alanının en iyisi eğiticilerin rehberliğinde gerçekleştirilir. Yeni Uzman Akademi’de B Sınıfı İSG eğitimleri, kursiyerlerine özel hazırlanmış ders kitapları ve dijital materyallerle de desteklenir.

Eğitim kurumumuz tarafından sınavlar öncesi soru çözüm ve ders tekrarı programları ile kursiyerlerimizin başarı seviyelerinin yükselmesine katkıda bulunur. Bu eğitimler kursiyerlerinin birçoğunun sahada çalışmaları nedeni ile mesai saatleri sonrasında yapılır. Yeni Uzman Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinde Türkiye’nin marka ismi olmak yolunda emin adımlarla ilerken siz de kariyer yolculuğunuzda bir dönüm noktası olan B sınıfı İSG eğitimlerinizi Yeni Uzman Akademi farkıyla alarak; farkınıza farklılık katabilirsiniz.

Yeni Uzman Akademi eğitimlerini altı farklı şube aracılığıyla gerçekleştirmekle beraber pandeminin olumsuz etkilerinden daha az etkilenmeyi sağlamak amacıyla bu dönem de eğitimlerine ‘‘ Uzaktan Eğitim Modeli’’ ile devam ediyor.

Eğitimciliği ticari bir işletmenin ötesinde gören eğitim kurumumuz https://yeniuzmanakademi.com/is-guvenligi-ders-notlari sayfasından dijital ders notlarını ücretsiz paylaşarak İSG sınavlarına hazırlanan tüm adaylara destek olmaya çalışıyor.

Ayrıca İSG eğitimleri ile ilgili tüm gelişmeleri de Yeni Uzman Akademi’nin instagram adresini takip ederek öğrenebilirsiniz.