C Sınıfı İş Güvenliği Kursu

C Sınıfı İSG Kursu almak istiyorsanız Yeni Uzman Akademi sizinle. Yeni Uzman Akademi olarak İş güvenliği kursu, işyeri hekimliği kursu, işyeri hemşireliği kursu vermekteyiz. Sizde eğitimde kalite diyorsanız sizi Yeni Uzman Akademi ailesine bekliyoruz.

İşyeri Güvenliği Nedir?

Güvenlik asla göz ardı edilmemelidir; özellikle işyerlerinde, verimlilik doğrudan çalışanların refahına bağlı bir durumdur. Bu nedenle, işyerinde daha yüksek üretkenlik elde etmek isteyenler, işyeri güvenliğini herhangi bir organizasyon kültürünün ayrılmaz bir parçası haline getirmelidir.

İş güvenliği kursu, işyerinde, çalışanlara güvenli bir ortam sağlamak, çalışma ortamının olumsuz etkilerinden çalışanları korumak, iş ve işçi arasında mümkün olan en iyi uyumu sağlamak, oluşabilecek riskleri tamamen ortadan kaldırmak veya zararları en aza indirgemek, oluşabilecek maddi ve manevi zararları ortadan kaldırmak, çalışma ve üretim verimini artırmaktır.

İşyeri güvenliği, işyerinde zarar, kaza ve diğer olumsuz sonuçlara neden olabilecek unsurların sınırlandırılmasını ifade eder. Bir çalışma ortamındaki tehlikeleri, kazaları ve diğer zararları sınırlamak için çalışan politikaların, davranışların ve önlemlerin bir doruk noktasını temsil eder.

Çoğu zaman iş yeri güvenliği, iş gücünüzün üretkenliğini ve refahını doğrudan etkiler ve bunlar, işletmenizin çıktı kalitesini doğrudan etkiler. Bu nedenle, işverenler, tüm çalışanlar için kabul edilebilir bir risk düzeyi sunan güvenli bir ortam yaratmaya çalışmalıdır.

İş Güvenliği Kursu Eğitiminin Önemi Nedir?

Çalışanların kaza risklerini ve görevlerinde güvenliğin nasıl yapılacağını bilmeleri için eğitim gereklidir. Kullanılan iş aletlerine bağlı olarak, eğitim görevlere göre daha da gerekli olabilir. Örneğin, forklift kullanan herhangi bir işyeri, güvenli kıyafet için eğitim vermelidir. Gerekli eğitimlerin verilmesi ve öngörülen kazalar için tedbir alınması iş güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

İş güvenliğinin önemli bir duruma gelmesi, iş güvenliği hizmetlerini yürüten iş güvenliği kursu uzmanlarını da yakından tanımanın gerekliliğini de ortaya çıkarıyor.

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

İş güvenliği uzmanı, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Çalışma Bakanlığınca yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, teknik elemanlardır.

İş güvenliği uzmanları görev yaptıkları işyerlerinin tehlike boyutuna göre A,B,C sınıfına göre üç farklı sınıfa ayrılmıştır.

 (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan iş yerlerinde çalışabilirler

(B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda,

(C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, görev alabilirler.

İş güvenliği uzmanları, görevlerini yerine getirmek amacıyla aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.

Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.

Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 40 dakika görev alırlar.

C Sınıfı İSG Eğitimini Kimler Alabilir?

Mimarlık, Mühendis, Teknik Eğitim Fakültelerinin tüm mezunları,

Fen Edebiyat Fakültelerinin, Fizik, Kimya, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri mezunları,

Güzel Sanatlar Fakültelerinin İç Mimarlık Bölümü mezunları,

Yüksekokulların İSG Programı mezunları,

Başta Yeni Uzman Akademi olmak üzere Çalışma Bakanlığının yetkilendirmiş olduğu eğitim kurumlarında eğitim alma ve ÖSYM tarafından düzenlenen ve yılda iki kez gerçekleştirilen İSG sınavından başarılı olarak C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olabilirler.

C Sınıfı İş Güvenliği Kursu Sınav ve Sertifika İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

İş güvenliği işlemlerinin yürütülmesi, denetlenmesi ve tüm işlemleri Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılır.

İş Güvenliği sınavları Çalışma Bakanlığının yetkilendirmesi ile ÖSYM tarafından yılda iki defa olacak şekilde gerçekleştirilir.

Sınav Geçme Puanı Kaçtır?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen iş güvenliği sınavlarında başarılı sayılmak için 50 soruluk testte en az 35 doğru yaparak; 70 ve üzeri puan elde etmek gerekir.

Sertifikalandırma İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

İş güvenliği sınavlarında başarılı olan adaylar, banka aracılığı ile sertifika harcını yatırmaları üzerine sertifikaları ilgili bakanlıkça e- devlet sistemine işlenir. Posta yoluyla sertifika gönderilmemekle beraber e- sertifikaya sahip uzmanlar İSG Kâtip uygulaması üzerinden işlem yapabilme hakkı kazanır.

 Yeni Uzman Akademi’de C Sınıfı İş Güvenliği Kursu Uzmanlığı Eğitimleri Nasıl Yapılır?

İSG eğitimlerinin tümü Çalışma Bakanlığı tarafından belirlendiği gibi C Sınıfı İSG Uzmanlığı Eğitim plan ve programları da yine aynı bakanlık tarafından belirlenir. Program bölümde gerçekleştirilir.

  • 90 Saat Asenkron / Offline Eğitimler: Bu eğitimler Yeni Uzman Akademi’nin uzaktan eğitim programı veritabanı aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu eğitimler belirli saatler içerisine sınırlandırılmamış derslerdir. Eğitimler sisteme daha önceden kaydedildiğinden kursiyerlerimiz C Sınıfı İSG Uzmanlığı eğitimlerine kendileri için en uygun saatlerde katılabilirler.
  • 90 Saat Senkron / Online Eğitimler: Bu eğitimler ise Yeni Uzman Akademi’nin alanının en iyisi eğiticileri tarafından ‘‘ zoom’’ programı üzerinden yapılır. Canlı olarak eş zamanlı olarak yapılan bu dersler 09:00 – 15:00 ve 15:00 – 21:00 saatleri arasında olmak üzere iki grupta gerçekleştirilir. Kursiyerlerimiz önceden belirlenmek üzere istedikleri saatler arasındaki eğitimleri seçebilirler.
  • 40 Saat Staj / Uygulama Eğitimleri: C Sınıfı İş Güvenliği Kursu Uzmanı adayı olan kursiyerlerimizin de uygun gördüğü işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının refakatinde gerçekleştirilir.

C Sınıfı İş Güvenliği Kursu uzmanlığı eğitimleri eğitim kurumlarımız tarafından alanında profesyonel eğiticilerin rehberliğinde gerçekleştirilmekle beraber Yeni Uzman Akademi kursiyerlerine özel hazırlanmış ders kitapları ve dijital materyallerle desteklenir.

Eğitim kurumumuz sınavlar öncesi soru çözüm ve ders tekrarları ile de kursiyerlerimizin başarı seviyelerinin yükselmesine katkıda bulunur. Bu eğitimler kursiyerlerinin bir çoğunun farklı işler ile uğraşmaları nedeni ile mesai saatlerinin dışında online olarak gerçekleştirilir.

Yeni Uzman Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinde Türkiye’nin marka ismi olma yolunda emin adımlarla ilerken siz de kariyer yolculuğunuzda kilometre taşlarının ilki olan C Sınıfı İSG Uzmanlığı yolculuğunda işinin uzmanı Yeni Uzman Akademi ile başlayabilirsiniz.

Yeni Uzman Akademi Hep Zirvede

 Eğitim kurumumuz, kariyerinde başarı ile dolu sekiz yılı geride bırakmanın haklı gururunu yaşamakla beraber; geleceğe de emin adımlarla yürüyen geniş bir eğitim ailesidir. Eğitim kurumunuz Yeni Uzman Akademi İstanbul, Anadolu ve Avrupa şubelerinin yanı sıra, Bursa, İzmir, Ankara ve Diyarbakır şubeleri ile de eğitim hayatına devam ediyor.

Eğitimlerini ülkemizin en nadide eğiticilerinin rehberliğinde sunan eğitim kurumları zinciridir. Eğitimlerini öğrenci odaklı olarak gerçekleştirmekle beraber; bu eğitimlerini her sınav öncesi güncellenen eğitim materyallerinin ışığında gerçekleştirir.